For using this site, please activate JavaScript.
Elfmeter Facebook-Blau Facebook-Messenger-Blau Facebook-Messenger-Weiss Groundhopping Laender Platzverweis Spiele Spieler Tore Torschuetzen Trainer Twitter-Blau Vereine Wettbewerbe WhatsApp-gruen alles_gelesen bc-land bc-spieler bc-verein bc-wettbewerb facebook fanticker fanticker_white favoriten google+ home instagram kalender_blue kommentare_beitraege_sprechblase linkedin liveticker_white mail-schwarz notification offizielle-homepage passwort pinterest rss schliessen share-blauaufweiss share-weissaufblau snapchat suche-grau suche thread_erstellen twitter vimeo whatsapp xing youtube

Armenia

Squad size: 23

Average age: 27,5

Players abroad: 11  47,8 %

Confederation: UEFA

FIFA World Ranking: Pos 106

Armenia
Staff history Armenia

The staff history lists all managers, presidents, athletic directors, etc. and their tenure who have ever worked for the selected club. Under "staffing issue", you can select a specific position from the drop-down menu.

Staffing issue:
Name/Date of BirthNat.AppointedDismissalTime in officeMatchesPPM
Armen Gyulbudaghyants
Dec 19, 1966
ArmeniaOct 7, 2018-281 Days 81,63
Vardan Minasyan
Jan 5, 1974
ArmeniaApr 10, 2018Sep 21, 2018164 Days 41,25
Artur Petrosyan
Dec 17, 1971
ArmeniaNov 1, 2016Apr 6, 2018521 Days 121,42
Varuzhan Sukiasyan
Aug 5, 1956
ArmeniaDec 10, 2015Oct 13, 2016308 Days 71,00
Sargis Hovsepyan
Nov 2, 1972
ArmeniaApr 29, 2015Dec 10, 2015225 Days 50,20
Bernard Challandes
Jul 28, 1951
SwitzerlandFeb 28, 2014Mar 30, 2015395 Days 90,44
Vardan Minasyan
Jan 5, 1974
ArmeniaApr 1, 2009Oct 31, 20131674 Days 371,16
Jan Poulsen
Mar 23, 1946
DenmarkJan 1, 2008Mar 30, 2009454 Days 111,09
Vardan Minasyan
Jan 5, 1974
ArmeniaSep 12, 2007Dec 31, 2007110 Days 3-
Tom Jones
Oct 7, 1964
EnglandSep 12, 2007Nov 15, 200764 Days 0-
Ian Porterfield
Feb 11, 1946
ScotlandAug 16, 2006Sep 11, 2007391 Days 101,00
Henk Wisman
May 19, 1957
NetherlandsMay 21, 2005Apr 6, 2006320 Days 60,50
Bernard Casoni
Sep 4, 1961
FranceAug 6, 2004Apr 5, 2005242 Days 70,57
Mihai Stoichita
May 10, 1954
RomaniaMay 1, 2003Jun 30, 2004426 Days 50,60
Oscar López
Dec 11, 1937
ArgentinaSep 1, 2002Dec 31, 2002121 Days 20,50
Varuzhan Sukiasyan
Aug 5, 1956
ArmeniaDec 1, 2000Oct 11, 2001314 Days 70,57
Souren Barseghyan
Oct 12, 1955
ArmeniaJul 1, 1997Dec 31, 1999913 Days 120,67
Khoren Oganesyan
Jan 10, 1955
ArmeniaJul 1, 1996Jun 30, 1997364 Days 90,78
Samvel Darbinyan
Jan 1, 1952
ArmeniaMar 1, 1995Jun 10, 1996467 Days 80,50
Eduard Markarov
Jun 20, 1942
ArmeniaJul 1, 1992Jun 30, 19951094 Days 40,50