1.Division
Russia
League level:
Second Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 471
- Foreigners: 52 Players 11.0%
- ø-Market value: €311k
- ø-Age: 26.2
Matchday 8 2003
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(21.) Volgar | 0:1 | Terek (15.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
4.000 · Eduard Malyi | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 88' | |||
(17.) NKN | 1:1 | Fakel (11.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
3.000 · Nikolay Bychkov | ||||
Course of play | ||||
26' | 1:0 | |||
1:1 | 62' | |||
(18.) Lada | 0:2 | Metall (10.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
1.000 · Aleksey Sergeev | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 14' | |||
0:2 | 85' | |||
(14.) Amkar | 1:0 | Kuban (3.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
7.700 · Aleksey Reznikov | ||||
Course of play | ||||
90+2' | 1:0 | |||
(4.) G-G Iz | 0:0 | Metall (8.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
5.500 · Mikhail Bukin | ||||
Course of play | ||||
37' | ||||
(20.) Svetot | 1:3 | Tomsk (2.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
8.000 · Igor Lukin | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 2' | |||
14' | 1:1 | |||
1:2 | 38' | |||
1:3 | 47' | |||
(22.) Ural | 0:0 | Anzhi (13.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
4.000 · Sergey Gusev |
(9.) Krista | 3:2 | SKA-En (1.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
8.000 · Yuri Makarov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 6' | |||
31' | ||||
65' | ||||
69' | 1:1 | |||
1:2 | 85' | |||
86' | 2:2 | |||
90+3' | 3:2 | |||
(7.) Sokol | 0:0 | Sparta (19.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
7.000 · Nikolay Ivanov | ||||
Course of play | ||||
89' | ||||
(16.) Khimki | 1:0 | Lokomo (5.) | ||
Mon
Apr 28, 2003
|
||||
1.200 · Yuri Kunitsa | ||||
Course of play | ||||
82' | 1:0 | |||
Table 1.Division 2003
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tom Tomsk | 8 | 8 | 19 | |
2 | SKA-Energia | 8 | 7 | 19 | |
3 | Kuban Krasnodar | 7 | 5 | 15 | |
4 | Gazovik-Gazprom | 7 | 3 | 14 | |
5 | Kristall | 7 | 3 | 13 | |
6 | Met-Kuz | 8 | 2 | 13 | |
7 | Sokol | 8 | 1 | 12 | |
8 | L. Chita | 8 | 1 | 12 | |
9 | Baltika | 7 | 1 | 12 | |
10 | Amkar Perm | 8 | -1 | 12 | |
11 | Met. Lipetsk | 8 | 5 | 11 | |
12 | Terek Grozny | 8 | 2 | 11 | |
13 | Khimki | 7 | 1 | 11 | |
14 | Fakel-Voronezh | 8 | 2 | 10 | |
15 | Anzhi | 7 | 1 | 10 | |
16 | Dinamo-SPb | 7 | 1 | 9 | |
17 | Neftekhimik | 7 | -3 | 8 | |
18 | Spartak Nalchik | 8 | -5 | 7 | |
19 | Lada Togliatti | 8 | -6 | 7 | |
20 | Svetotekhnika | 8 | -9 | 3 | |
21 | Volgar-Gazprom | 8 | -6 | 2 | |
22 | Ural | 8 | -13 | 2 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...